Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

KULAK VE BADEMCİK İLTİHABI

KULAK VE BADEMCİK İLTİHABI
Kulak iltihabı
Orta kulak iltihapları bakterilerin neden olduğu bir tablodur. Yüksek ateş, işitme güçlüğü, kulak ağrısı ile karakterizedir. Bu hastalara 10-14 gün süreyle sistemik antibiyotikler kullanılır. Israr eden veya tekrarlayan iltihaplar işitme kaybına neden olur. Kulak iltihabı tekrarlayan çocuklara orta kulağın havalanmasının devam etmesi için ventilasyon tüpleri takılır. Ayrıca tespit edilen adenoitler (geniz eti) ameliyatla çıkarılır. Geniz eti çocukta iri ve şişmiş olabilir. Bu olgularda farenks muayenesinde burundan küçük dilin arkasındaki bölgeye akıntı olduğu görülür. Bu durumlarda adenoidektomi yapılması, bunların alınması gerekmektedir. Operasyon için en önemli kriter hastanın sık kulak iltihabı geçirmesidir. Geniz eti östaki borusunun ağzında yerleşmiştir. Burada şişlik olması her seferinde kulağa bakteri kaçışını ve kulak iltihabını kolaylaştırmaktadır. Tekrarlayan orta kulak iltihaplanmaları daha sonraki yaşlarda işitme kaybıyla sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı
Başta virüsler olmak üzere, kimyasal nedenler ve % 25 oranında da bakterilerin neden olduğu tonsillitler çocukluk çağında en sık rastlanan enfeksiyonlardandır. Çoğu kez beraberinde adenoiditte (geniz eti iltihabı) bulunur. Streptokok bakterilerinin neden olduğu bademcik enfeksiyonlarında vücudun bunlara karşı geliştirdiği antikorlar, daha sonra antijenlerle birleşerek böbreklere, kalp kasına, eklemlere yerleşebilir. Böylece immünkompleks hastalıkları olaya komplike olur. Bu nedenle her zaman Streptokok tonsillit ve farenjitinden korkulur ve tedavi edilmek istenir. Oysa bu enfeksiyonların kendi kendine iyileşmesi mümkündür ancak, sayılan rahatsızlıkların eklenmesi riskleri akılda tutulmalıdır. Geliştirilen her türlü antibiyotiğe rağmen Streptokok bakterileri sıklıkla tip değiştirerek enfeksiyonlara yol açmaya devam etmektedirler.

İ.Ü Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Bülent Zülfikar


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com