Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Pancar Suyunun Mucize Etkisi!

Pancar Suyunun Mucize Etkisi!
Günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmenin, gün boyunca kan basıncı yükselmelerini engelleyebilecek hem doğal hem de çok ucuz maliyetli bir uygulama olduğu açıklandı. Ülkemizde her üç kişiden birinde karşılaşılan yüksek tansiyon problemi, yaşam kailitesini olumsuz etkileyen felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliğine yol açan ana nedenler arasında yer alıyor.
Sağlıklı yaşam için sebze ve meyve ağırlıklı diyetin çok önemli olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, kırmızı pancarın ülkemizde çok üretilen bir bitki olmasına rağmen tüketiminin pek yaygın olmadığını dile getirdi.

Kırmızı Pancar Mucizesi

William Harvey Research Institute’den Professor Amrita Ahluwalia ve Peninsula Medical School’dan Profesör Ben Benjamin tarafından yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Süleyman Türk, günde bir bardak kırmızı pancar suyunun 24 saat boyunca tansiyonu düzenlediğini bu özelliklerin yeşil pancar yapraklarında da ortaya çıktığını belirtti.
Araştırmayla ilgili ayrıntılı bilgi veren Prof. Dr. Türk, “Çalışmada bir bardak kırmızı pancar suyunu içen gönüllülerin yüksek olan tansiyonunun bir saat sonra düştüğü, kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü etkisinin 3-4 saat içinde zirveye çıktığı ve 24 saat boyunca devam ettiği gösterildi. Kırmızı pancar suyunun kan basıncını düşürücü ve damar koruyucu etkisine ait çalışma bu konuda dünyanın en saygın dergilerinden olan Hypertension dergisinin Mart 2008 sayısında yayınlandı” dedi.


Hipertansiyon İnsanlığın Baş Düşmanı

Dünyada her dört kişiden ve ülkemizde her üç kişiden birinde yüksek tansiyon problemi olduğu belirten Prof. Dr. Türk, “Hipertansiyon yaşam kalitesini olumsuz etkileyen felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliğine yol açan ana nedenlerden biri olarak yaşamımızı tehdit etmektedir” dedi. Kalp krizlerinin yüzde 50'sinde, beyin kanamaları ve damar tıkanıklığına bağlı felçlerin yüzde 75’inde hipertansiyonun sorumlu olduğunu dile getiren Türk, ülkemizde hipertansiyon tedavisi için harcanan paranın milyar dolarları aştığını belirtti. “Kırmızı pancar suyunun hipertansiyon tedavisinde çok ciddi maliyet azalmasına yol açabilecek bir koruyucu hekimlik uygulaması olarak uygulamada yer alması çok önemli” diyen Türk, günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmenin gün boyunca kan basıncı yükselmelerini engelleyebilecek hem doğal hem de çok ucuz maliyetli bir uygulama olduğunu söyledi.

Akdeniz Diyetinin Önemi

Sebze ve meyveden zengin Akdeniz Diyetinin bir an önce toplumumuzda yerleşmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Süleyman Türk, “Özellikle tedavi maliyetleri sağlık bütçesinde ciddi bir oran teşkil eden kalp-damar hastalıklarının toplumda azalmasını sağlayacak olan Akdeniz tipi diyet konusunda toplumun bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.
Prof. Dr. Türk, öncelikli olarak üniversiteyi bitirinceye kadar öğrencilere sağlıklı beslenme yardımı yapılması gerektiğini belirterek, ayrıca okullarda meyve, salata ve süt gibi gıdaların öğrenciler tarafından daha fazla tüketilmesini sağlayacak uygulamaların teşvik edilmesini önerdi.
koruyucu hekimlikteki başarının sağlıklı beslenme ile doğrudan ilişkili olduğunu da aktaran Prof. Dr. Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Toplumun diğer kesimlerinde de sağlıklı besin tüketimi vergilerle teşvik edilmeli, sağlığa zararlı ürünlere satışını caydırıcı vergiler eklenmeli.”


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com