Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

İddet ile ilgili sual ve cevaplar

Sual 1: Hayzlı iken boşanan kadın, kaç ay sonra başkası ile evlenebilir?

CEVAP: Hayz [ve nifas] zamanında boşamak bid'attir, haramdır. Ama yine boşamak sahihtir. Boşanmanın gerçekleştiği hayzdan değil, ondan sonra gelecek hayzdan itibaren iddet bekler. Çünkü 3 tam hayz beklemek gerekir. 3. Hayz bitip temiz olduktan sonra evlenilebilir.

Sual 2: Temiz iken boşanan kadın, kaç ay sonra başkası ile evlenebilir?

CEVAP: Hanefi’de ilk temizlik başından, 3. hayzın sonuna kadar olan zamandır. Buna göre, 3 hayz görüp temiz olduktan sonra, iddet süresi bitmiş olur.

Sual 3: Kocası ölen kadın, kaç ay sonra başkası ile evlenebilir?

CEVAP: Kocanın ölümünden 4 ay 10 gün sonra evlenebilir.

Sual 4: Âdetten kesilen bir kadın, boşanınca, kaç ay sonra başkası ile evlenebilir?

CEVAP: 3 ay sonra evlenebilir.

Sual 5: Hamile iken boşanan kadın, başka birisi ile ne zaman evlenebilir?

CEVAP: Doğum ile iddet biter, nikah yapılabilir, ancak nifas bitmeden vaty caiz olmaz.

Sual 6: Nikahlanıp, halvet olmadan, yani bir araya hiç gelmeden boşanan kadın, Başka birisi ile evlenebilmek için iddet beklemesi gerekir mi?

CEVAP: İddet beklemesi gerekmez.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com