Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

BEBEKLERE BAKMANIN VE SAĞLIKLARINI KORUMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR ?

01- Bebekler yetişkinlerin ilgisine muhtaçtır, bu doğru. Ancak en yakınlarını bile sürekli başında istemez, dinlenip uyuma ihtiyacı vardır.

02- Ağlayan bir bebek cevap ister. Üstelik ne kadar küçükse cevap verme süreniz o kadar kısa olmalıdır. İlginiz onu şımartmaz, bebeğe onu sevdiğinizi ve anladığınızı gösterir.

03- Bebek gaz sancısıyla ağlıyorsa, bacaklarını bedenine doğru çekmeniz iyi sonuç verir. Her bacağı dönüşümlü olarak bükerek gövdesine hafifce bastırmanız fazla gazın dışarı çıkmasını sağlar.

04- Bebeği uyumadan beşiğine yatırırsanız, uykuya daima ve derin uyuma konusunda problemlerin çıkmasını önlemiş olursunuz.

05- Geceleri mamasını loş ışıkta yedirirseniz gece ile gündüz arasındaki farkı öğrenir.

06- Geceleri zorunlu olmadıkça altını açmayın. Çünkü bez değiştiriken bebeğin uykusu dağılır ve bu her gece tekrarlanırsa, alışkanlık haline gelir ve her gece aynı saatte bebek uyanır.

07- Gündüzleri bebeğinizin uyuduğu odayı tamamen karartmayın ve bebek uyuyor diye parmaklarınızın ucunda yürümeyin. Işığa ve sese alışmasını sağlayın.

08- Bütün gece deliksiz uyumuyor diye üzülmeyin. Bebekler yetişkinlerin sandığından daha az uyur. 24 saat içindeki uyuma süreleri 12 ile 18 saat arasında değişir.

09- Bazı bebekler soğuk beşiğe yatırıldıklarında ürperirler. Bu nedenle bebeği yatırmadan önce beşiği sıcak su torbasıyla ısıtın.

10- 4 aydan itibaren bebeğinizin gece beslenmesine son verin. Eğer uyanırsa su ya da çay vermeniz yeterlidir.

11- Daha yaşamın ilk haftalarında kendi kendine uyumaya alıştırın ve bunu bir sisteme bağlayın. Bebeği beşiğine yatırdıktan sonra bir ninni ve masalla kendi kendine uyumasını sağlayın.

12- Bebeği gündüzleri uykusuz bırakmak, geceleri rahat uyuyacak anlamına gelmez. Aksine gündüz birçok izlenim edinmiş yorgun bir bebek, geceleri de kötü uyur.

13- Yeni doğan bebeklerin mideleri çok küçüktür, çok az süt içebilirler. Bu nedenle ilk haftalarda saat başı beslenmeleri gerekir.

14- Çok kusan bir bebeği yatırarak değil mümkün olduğunca oturtarak doyurun.

15- Kusma lekeleri gerçekten kötü kokar. Bir fincan su ve bir tatlı kaşığı karbonat karışımıyla sildiğiniz lekelerin hem kokusu hem de izi kalmaz.

16- Emzik arada verilirse bile bebeği anne memesinden soğutabilir.

17- Bebeğin gece boyu uyuması annenin lehinedir ama süt üretimi açısından olumsuz etki yapar. Bu nedenle bebeği uyandırıp emzirin.

18- Emziren annelerin mutlaka uyması gereken iki nokta var: Bol bol sıvı almak ve dinlenmek.

19- Meme emerken uykuya dalan bir bebek ya aç değildir ya da tamamen uyanamamıştır. Uyanması için bebeğin altını emzirmeden önce değiştirin. (Akşam gazetesinden "İnci" ekinden; çocuk ve anne: Pınar Aydın. 2.6.1998 Salı)

Evet buraya kadar bebeklerin bakımınıiçeren püf noktaları özetle sıralamaya çalıştık, şimdi de bebekleri sağlıklı yaşatmanın püf noktalarını sıralayalım: Tıp her geçen gün inanılmaz gelişmelere ve değişmelere sahne oluyor. İnsanların hayat kaliteleri ve yaşam serüvenleri müsbet manada-iyileşme arzederken öte yandan da özellikle çaresi çabuk bulunabilir hastalıklar sebebiyle yıllar boyu milyonlarca bebeğin yaşamını yitirdiğine şahit oluyoruz.

"Dünya sağlık örgütü ve UNİCEF'in istatistiklerine göre gelişmiş ülkelerde her bin bebekten 4'ü, Türkiye de ise her bin bebekten 40'ı ölüyor. Türkiye'deki bebek ölüm oranının Avrupa ülkelerine göre 10 kat fazla olması dikkati çekiyor. Uzmanlar her yıl sıfır yaş grubundaki 57 bin bebeğin öldüğünü belirtiyorlar. Bebeklerin başlıca ölüm nedenleri arasında, solunum yolu enfeksiyonu, ishal ve beslenme bozuklukları geliyor. Her yıl bin dörtyüz kadın da doğum sırasında oluşan problemler yüzünden yaşamını yitiriyor."

Şişli Etfal Hastenesi 1. Çocuk Kliniğinde görev yapan Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, bebekleri yaşatmak için son derece basit, ama değerli 7 kuralı öneriyor ve bu mevzuda bizi bakın nasıl bilgilendiriyor:

1- Bebeklerin büyüme ve gelişmesi hekim tarafından düzenli olarak izlenmeli.
2- Anne sütü yaygınlaştırılmalı.
3- Bebek aşıları tam ve usulüne uygun yapılmalı.
4- İshal durumunda ağızdan tuzlu-şekerli sıvı verilmeli.
5- Aile planlamasına (bakabilme ve maddi-manevi sorumluluklarını nazara alabilme bakımından) önem verilmeli.
6- Anneler eğitilip (mutlak surette) bilgilendirilmeli.
7- Beslenmenin önemi (bütün yönleriyle, annelere) anlatılmalı.

Bu kuralların eksiksiz uygulanması halinde bin'de 40 olarak tespit edilen bebek ölümünün bin'de 20'ye ineceğini de ifade ediyor Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu. Ayrıca; anne sütünün yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu da belirterek, "Bebek doğar doğmaz ilk yarım saatte süt verilmelidir. İlk 6 ayda su dahil ilave gıda verilmelidir. Anne bebeği sık sık emzirmelidir. Tüm bu şartlar gerçekleşirse anne sütü vermenin anlamı olur" diyor. (Cafe-Pazar, Yeni Yüzyıl Gazetesi; sayı 9, 11.01.1998)


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com