Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

EVLİLİK HAYATINA DEĞİŞİKLİK GETİREN BEBEKLERDİR

- Yeni kurulanbir aile ocağında iki kişi iken üç kişi olmak zaten başlı başına büyük bir değişikliktir.

- Ailede çocuk, ana-babayı birbirine sımsıkı bağlar. Karı-koca ilişkilerinin sıcak, huzurlu, anlamlı geçmesi çocukların cıvıltısına bağlıdır. Cıvıl cıvıl, ışıl ışıl çocuklar aileyi daima diri tutar.

- Bebekler, aile ağacının "değişim meyveleri" dir.

- Karı-koca olarak bebeğinizi birbirinizden kıskanmanıza hiç gerek yoktur. Ama muhakkak ki insan fıtratı farklı farklı boyutlardadır. Koca karısına karşı kıskanç olabileceği gibi, çocuğuna karşı da olabilir. O halde birbirinize fikirlerinizi söyleyin. Birbirinizle danışıklı olun. Fakat hiçbir zaman karşılıklı anlayış, hoşgörü ve toleransı elden bırakmayın.

- Günün önemli vakitlerinde birbirinize vakit ayırın. Özellikle dışarı çıktığınızda birbirinizle birlikte olmaya çalışın. Birbiriniz için enerji birikimi temin edin.

- Birçok anne "süperanne" olmayı arzular. Ama buna ulaşma her anne için mümkün değildir. Siz yine de "Cennet annelerin ayakları altındadır" mealindeki kutlu mesaja uygun "süperanne" olabilmek için çırpının. Yapabildiğinizi yapın, ama yetersiz kompleksine de kapılmayın.

- "Sağlıklı anne" olmanın yolu; diyetlerini sıkı uygulamalarına bağlıdır. Yararsız, zırt-pırt öyle herşeyi yiyip içme gibi marazlıkları terkedin. Sihhatli gelişime yönelik gıdalara ağırlık yer verin.

- Tüm aile bireylerin muhakkak surette faydalı vazifeler almaları icap eder. Mühim olan sadece çocuk yetiştirmektir ama "aile" kavramını da iy bellemek gerek. Buna göre " çekirdek aile devleti"nin bütün sorumluluklarını yerine getirin.

- Bebek sahibi olmak insanı çok büyük mes'uliyet ve taahhüt altına sokar. Yeni bir insan hayatının sorumluluğu söz konusu olmuştur çünkü... Aile yaşantısına ciddi manada ayak uydurmak büyük bir olgunluğu, geniş ufukluluğu, derin anlayışlılığı gerektirir. Bu mevzuda başarılı olmalısınız...

- Arasıra bebeğinizi, sabahları ya da günün diğer uygun dilimlerinde anneannesine "bakıp, ilgilenmesi" için bırakılabilir ve ondan yardım bekleyebilirsiniz. Bu vesile ile o da "büyükanne" olmanın keyfini "torununa sahip çıkmakla" çıkarmış olacaktır. Siz de bu süreyi kendinize ait diğer işlerinizde kullanın.

- "Büyükanne-Büyükbaba" bebeğiniz için, "şöyle yap, böyle hareket et" gibi sık sık kendilerine göre telkinlerde bulunabilirler. Onları saygıyla karşılayın. Ve söylediklerinde bebeğinizin lehine bir şeyler varsa uygulamada geri durmayın. Aksine onları mümkün mertebe incitmeden ve kırmadan "nabızlarına göre" taktikler gösterecek umumi mutluluğu teneffüse sebep olun.

- Büyükanne ve büyükbabalara "torun sevgisi" evlat sevgisi"nden daha ileri gelir. Onun için siz onların bu iştiyakını kırmayın. Ancak çocuk eğitiminde söz sahibi siz olun. Yani son sözü onlara bırakmayın.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com