Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Çikolata Kisti Artık Korkutmayacak


Kadınların korkulu rüyası çikolata kistinde yeni yapılan uygulama ile tamamen kurtulmak mümkün mü?Kadınlarda kısırlık yapabilen ''çikolata kistleri'', cerrahinin birçok alanında kullanılan kesi yapılmadan ameliyat şansı tanıyan kapalı cerrahide yeni uygulanan ''üç boyutlu görüntüle'' tekniği ile alınabiliyor. Teknik, üç boyutlu görüntü elde edilmesini sağladığından yumurtalıklar zarar görmeden ameliyat gerçekleştirilebiliyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Berker, kapalı cerrahi olarak isimlendirilen ''endoskopik cerrahi''nin dünyada ilk kez jinekoloji alanında uygulandığını, ancak süreç içinde özellikle genel cerrahi başta olmak üzere farklı cerrahi branşlarca sık kullanıldığını belirtti.

ABD'de mevcut ameliyatların yüzde 20'sinin kapalı yöntemle yapıldığını ifade eden Berker, yöntemin hekim ve hasta açısından çok avantajlı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Açık cerrahi ile kıyaslandığında hastanın vücudunda derin ve geniş kesi yapılmadığından ameliyat izi ve buna bağlı ağrı da olmuyor. Yaranın enfeksiyon kapma riski ortadan kalkıyor, hastanede yatış süresi çok azaldıyor. Bu da hem yatak işgali önlenebiliyor hem de hastane enfeksiyonu riski en aza indirgeniyor. Hasta, birkaç gün içinde sosyal yaşama dönebiliyor. Böylece işgücü kaybının önüne geçilebiyor ve refakatçi ihtiyacının da ortadan kalkmasını sağlıyor.''
KAPALI CERRAHİDE YENİ DÖNEM

Kapalı cerrahi yönteminde ameliyatın yapılabilmesi için cerrahi işlemin yapılacağı alanın kamera tekniği ile görüntülenerek monitöre verildiğini anlatan Berker, ''Bu yöntemde ekrandaki görüntü büyütüldüğünden her şey çok daha net ve açık görünüyor'' dedi. Berker, son olarak endoskopik cerrahiye üç boyutlu sistemin eklendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Kapalı yöntemde göbekten açılan kesiye yerleştirilen özel tüplerin içine konulan kamera, HD özelliğe sahip ve iki ayrı kamera sistemi içeriyor. Böylece görüntü 2 kamera ile birlikte ekrana yansıtılıyor ve 3 boyutlu doğal görüntü elde ediliyor. Bunu üç boyutlu görebilmek için tüm ameliyat ekibi özel gözlükler takıyor ve operasyonu gerçekleştiriyoruz. Gözlükler sayesinde sanki organı dışarı çıkartmışız gibi çok ince detayları görerek çalışabiliyoruz. Böylece çok daha dikkatli ve koruyucu ameliyatlar gerçekleştirilebiliyor. Başarı yüzde 100'e yaklaşıyor.''
İLK OPERASYON

Üç boyutlu görüntüle ile kapalı cerrahi uygulamasının ilkini gerçekleştirdiklerini anlatan Berker, ''Ankara'da bu ameliyat ilk kez hastanemizde, jinekoloji alanında yapıldı'' diye konuştu.

Operasyonun, kişide kısırlık yapabilen, sağlıklı kadınlarda yüzde 20, kısırlık tedavisi gören kadınlarda yüzde 50 görülme sıklığına sahip olan çikolata kisti şikayeti olan 18 yaşındaki bir hastaya uygulandığını anlatan Berker, özellikle çikolata kisti ameliyatlarında açık cerrahinin yumurtalığa zarar verme riski bulunduğunu, bu nedenle kapalı yöntemin tercih edildiğini söyledi.

Berker, yumurtalığın korunmasına olanak sağlayan kapalı teknikte üç boyutlu görüntüle yöntemiyle başarının oranın daha çok arttığına dikkati çekerek, ''Bu teknikle yumurtalık elimizdeymiş gibi çok net bir görüntü altında ameliyatı gerçekleştirdik. Yumurtalıkta hiçbir dokuya zarar vermeden çikolata kistini çıkarttık'' diye konuştu.

Üç boyutlu görüntüle ile kapalı cerrahi operasyonlarının farklı alanlarda da yapılabildiğini kaydeden Berker, yöntemi ilerleyen günlerde miyom ve rahim alma ameliyatlarında da gerçekleştireceklerini söyledi.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com