Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Doğumsal Deri Lekeleri

Bazı bebeklerin doğdukları zaman bedenlerinin çeşitli bölgelerinde bazı lekeler olabilir. Bunların bazıları deriye rengini veren melanin pigmentinin dağılımı ile ilgilidir. Derinin diğer bölgelerine göre bu pigmentin daha az veya çok yoğun olması deride açık veya koyu renkte lekeler olarak görülür. Bazılarının ise damar yapısı ile ilişkisi olur. Damar yapısı ile ilişkili olanlarda pembe - kırmızı renk hakim iken pigmente olanlar da kahverengi tonları bulunmaktadır. Halk arasında “Ben” denilen bu oluşumların çeşitli tipleri bulunmaktadır. Kısaca nevüs denilen bu yapıların çeşitlerini genel olarak açıklayalım.

Çilek Lekesi:
Yumuşak, deriden kabarık ve koyu pembe - açık kırmızı renkte olurlar. Kılcal damarlarsal kaynaklıdır. Bazen derinin daha alt tabakalarında bulunan başka damarlarla ilişkili olabilir. O zaman renk mavi – morumsu karakter kazanır. Kol ve bacaklarda pek olmaz. Daha çok baş, boyun ve gövdede yer alır. Doğumdan sonraki ilk birkaç günde belli olmaz. 1-2 haftada belirginleşip 6 aya kadar büyüme eğilimdedir. Daha sonraları rengi soluklaşmaya başlar. Gittikçe yüzeyi düzleşmeye başlar. Genellikle 7-8 yaşına kadar kendiliğinden yok olur. Eğer yerleşim yeri problem yaratacak bir bölgede ise veya estetik olarak görünümü bozan bir yerde ise, gittikçe büyüme eğilimde olanlar tedavi edilir.

Şarap Lekesi:
Doğumdan sonraki günlerde deriden pek kabarık değil iken zamanla yükselmeye başlar. Koyu kırmızı – morumsu renktedirler. Deriden hafifçe kabarık durur. Parmakla basıldığında rengi solabilir ama tekrar eski halini alır. Kendiliğinden kaybolmazlar. Tedavi edilmesi gerekir. En başarılı sonuçlar lazer tedavisi ile alınmaktadır.

Gül Lekesi:
Hafif pembemsi, deriden kabarık olmayan, rengi hareli bir yapıda olan kılcal damar yapısıdır. Sıklıkla kaşlar arasında ve ense bölgesinde yer alır. Tedavi edilmeden 2 yıl içersinde kendiliğinden kaybolur.

Anormal Pigmentasyon:
Ben olarak adlandırılan oluşumlar genellikle doğumdan sonra belirgin değillerdir. Genellikle 2 yaşında ve sonrasında belirgin olurlar. Kahverenginin değişik tonlarında olabilir. Bedenin her tarafında yer alabilirler. Sayıca çok olmadığı, saplı yapıda olmazsa önemli değildir.

Mongol Lekesi:
Bel bölgesinde kalçalara yakın bölgede yer alan mavi – morumsu geniş alana yayılan lekedir. Bir yere çarpma sonucu oluşan morluğa benzer. Deriden kabarıklığı olmayan renk değişimidir. Ten rengi esmer olanlarda daha sıktır. Genel olarak bu leke dağıldıkça tenin rengi de koyulaşmaya başlar. 10 yaşına kadar kalabilir.

Dr.Ruhi Çakır


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com