Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Ummu Atıyye el-Ensariyye (radiyallahu anha)

Medine´de cenazeleri yıkayan Nuseybe Bint Ka´b´tir [1] Müslüman olup Rasûlüllah´a bey´at etmiştir.

Ummu Atiyye şöyle der:

? Ben yedi savaşta Rasûlüllah´la (S.A.V) birlikte bulundum. On­lara yemek yapar, geride kalan eşyalarını toplardım, yaralıları tedavi eder, hastalara bakardım.

Rasûlüllah´ın kızı ve Ebu´l-As İbnu´r-Rabî´in hanımı Zeyneb ölün­ce Peygamber (S.A.V) Ummu Atıyye el-Ensariyye ve yanındakilere şöyle dedi:

? Kızımı su ve sidr ile üç yahut beş, hatta gerekirse daha ziyade yıkayın, en sonuncuda kâfur veya kâfur çeşidinden bir koku kullanın. Yfkama işini bitirdiğinizde bana haber verin. Biz yıkama işini bitirince Rasûlüllah´a (S.A.V) haber verdik, Rasûlüllah bize «hikv» denilen ken­di izarını verdi ve : Bunu kızıma iç gömleği yapın, dedi.

Ummu Atıyye : *

? Onun saçlarını tarayıp üçe ayırdık, her birini bir bukle yaptık. Buklelerden ikisi, Hz. Zeyneb´in yan taraflarındaki, biri de ön tarafın­daki saçlarındandı, der.

Ummu Atıyye el-Ensariyye Hayber´in fethi esnasında Rasûlüllah´la birlikteydi. ?

Rasûlüllah (S.A.V) bir gün Hz. Âîşe´nin yanına girdi ve: ?- Sizde birşey var mı? dedi. Hz. Âîşe :

? Hayır, ancak Nuseybe´ye (Ummu Atryye´ye) sadaka olarak gön­derilen ve onun da bize gönderdiği bir koyun eti parçası var, dedi.

Peygamber (S.A.V):

? O yerine ulaşmıştır, buyurdu.

Ummu Atıyye Rasûlüllah´tan (S.A.V) birçok hadîs rivayet etmiş­tir. Onlardan bazıları şunlardır: Hz. Peygamber´in kapları yıkama hak­kındaki hadisi. Şu hadîs : Rasûlüllah (S.A.V) tazelerin (henüz kocaya gitmemiş kızlar!- Ve perde arkasında yaşayan kadınların (ehl-i perde) bayramlarda çıkmalarını emretti. Yine: «Biz temizlikten sonra (kanda­ki) sarılık ve bozluğu hiçbir şey (yani namaza mâni) saymazdık» hadisi ve «Biz cenazelerin peşinden gitmekten menolunduk» hadisi. [2]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Nuseybe Bint Ka´b denildiği gibi Nuseybe Bintu´l-Harîs el-Ensariyye de denil­mektedir (Çev. T. Uzun

[2] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 541-542.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com