Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Ummu Haram (radiyallahu anha)

O, Rasûlüllah´ın halasıdır. Ummu Haram, Hazrec kabilesinin lideri ve Akabe gecesi Rasûlüllah´a (S.A.V) bey´at eden oniki nakîb´ten biri olan Ubâde İbnu´s-Samît´in nikâhı altındaydı,. O, Peygamber (S.A.V)´e bey´at ettiğinde Ummu Haram da ona bey´at etti. Rasûlüllah CS.A.V) takva üzere inşa edilen ilk mescidde namaz kılmak için Küba´ya gitti­ğinde, Ummu Haram Bint Milhan´ın evine gitti. O da Rasûlüllah´a [S.A.V) yemek yedirdi.

Bir gün Rasûlüllah (S.A.V] Ummu Haram´ın yanına gitti. Ummu Ha­ram ona yemek ikram etti ve başını tarayıp temizledi. Peygamber [S.A.V) onun evinde öğle uykusuna yattı ve uykusundan gülerek kalktı:

Ummu Haram sordu :

?Yâ Rasûlellah! Seni güldüren nedir?

Rasûlüllah (S.A.V) ;

? Ümmetimden bazı kişiler, Allah yolunda gazi olarak bana gös-terildiler, tahtlar üzerindeki hükümdarlar gibi denize açılmışlardı, dedi.

Ummu Haram Bint Milhan:

? Yâ Rasûlellah! Beni onlardan kılması için Allah´a duâ et, dedi.

Hz. Peygamber (Ş.A.V) onun için duâ etti. Daha sonra başını koyup uyudu. Yine gülerek uyandı.

Ummu Haram :

522 ?

? Yâ Rasûlellah! Niçin gülüyorsun? dedi. Rasûiüllah (S.A.V) :

? Ümmetimden bazı kişiler, Allah yolunda gazi olarak bana gös terildiler, dedi.

Daha önceki gibi Ummu Haram :

? Yâ Rasûlellah! Beni onlardan kılması için Allah´a duâ et, dedi. Rasûlüllah (S.A.V) :

? Sen öncekilerle birliktesin, buyurdu.

Nitekim hicretin kırkikinci yılında Hz. Osman´ın halifeliği sırasın­da Şam´da vali olan Hz. Muaviye Kıbrıs´a sefer etmek için izin istedi, Hz. Osman da tein verdi. Hz. Muaviye bir ordu iie sefere çıktı ve ge­miye bindiler. Ordu içinde Ummu Haram ve kocası Hz. Ubâde de bu­lunuyordu.

Karaya çıktığında ona binmesi için bir katır verildi. O da bindiği bu katırdan düştü, boynu kırıldı ve öldü.[1] Oraya defnedildi.

V İşte öyle cihâda katılma heyecanı ve özlemiyle doluydu ki her sa­vaşa katılmak için duâ istiyordu. Nitekim o iki savaştan ilkinde şehîd olması takdir edilmişti. Peygamberimiz bu ikincisine de katılmak için duâ etmemişti. Bu yüzden ikincisine katılmak nasib olmadı... [2]--------------------------------------------------------------------------------

[1] Çıktıkları kara Kıbrıs adaşıdır. Rasûlüllah (S.A.V) zikredilen hadisinde Kıbrıs´ır fethini müjdelemektedir. Bugün Kıbrıs´ta «Halâ Sultan» adıyla bilinen kadın bı hanımdır. Türkler, mezarının bulunduğu yere bir türbe ve bir cami yapmışlar dır. Türbesi Larnaka civarında Tuz Gölü yakınındadır. (Çeviren: T. Uzun).

[2] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 522-523.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com