Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Rufeyde El-Eslemiyye (radiyallahu anha)

Rufeyde el-Eslemiyye ki müslüman olup Rasûiüllah´a (S.A.V) bey´at etmiştir. Yaralıları tedavi etmek üzere Rasûlüllah´la (S.A.V) bir­likte savaşa çıkıyor ve kendini kimsesiz müsiumanlara hizmete adı­yordu. Kabîleler gelip Medine´yi kuşattıklarında Hibban İbnu´l-Arika Evs´in lideri Sa´d İbn Muaz´a bir ok atmış o da kolundaki ana damarı koparmıştı. Rasûlüllah (S.A.V) Sa´d´in kavmine:

? Yakından ziyaret edebilmem için onu Rufeyde´nin çadırına gö­türün, dedi.

Rufey´de Sa´d İbn Muaz´ı tedavi etmeye başladı.. Peygamber (S.A.V) akşamleyin Sa´d´a uğruyor ve ona :

?Gününü nasıl geçirdin? diye soruyordu. Ona sabahleyin uğruyor ve :

? Geceni nasıl geçirdin? diye soruyordu. Sa´d İbn Muaz´ın hastalığı artınca şöyle dua etti:

? Allah´ım! Eğer Kureyş daha savaşa devam edecek olursa beni de hayatta bırak, çünkü senin peygamberine eziyet edip onu yalanla­yan kişilere karşı savaşmaktan daha çok hiçbir kimseye karşı savaş­mayı sevmiyorum.

Aziz ve celîl olan Allah, Sa´d İbn Muaz´ın duasını kabul etti. Ka­bîleler çok soğuk gecelerde çıkan şiddetli bir rüzgâr sebebiyle yenil­diler. Bu rüzgâr Kureyş´in ve kabilelerin ateşlerini söndürdü. Çadırla­rının yerlerini değiştirdi. İplerini kopardı. Tencerelerini ters çevirdi. Adamlar kendilerini eşyalarının üzerlerinde buldu... Böylece yenilgi ve ümitsizliğin eteğini çekerek orayı terkettiler.

Sa´d İbn Muaz´m yaraları açıldı. Rufeyde damarı yakmakla ve üzerine kül koymakla kanın akmasını önleyemedi.. Ölümünden dolayı Rahman´ın Arş´mm sarsıldığı Sa´d İbn Muaz bu dünyaya veda etmişti... [1]--------------------------------------------------------------------------------

[1] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 503.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com