Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları


Topuklu ayakkabı giymek kadınların vazgeçilmezlerinden..Daha güzel yada daha uzun görünmek için sağlığımızı hiçe attığımızın farkındamısınız..Ayak başparmağında çıkıntı ile halluks valgus sorunu dar ve yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde daha sık görülüyor.

Ayak başparmağında çıkıntı, ayakta ağrı ve ayakkabı giymekte zorlukla kendini gösteren halluks valgus, başparmağın 1. tarak kemiği üzerinde 2. parmak tarafına açılanması ile gelişiyor. Sorunla beraber tarak kemiği ve parmak eklemindeki yapılarda uzama görüldüğünü belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş, başparmaktaki kemik çıkıntı ve eklemdeki şekil bozukluğu nedeniyle başparmağın yük taşıma fonksiyonunun azaldığını söyledi.

Yüksek topuklu ayakkabıların hastalığın gelişiminde rol oynadığını vurgulayan Prof. Aktaş, ancak deformitenin yüksek topuklu ve dar uçlu ayakkabı giymeyenlerde de görülebildiğine dikkat çekti. Halluks valgus gelişiminde etkili olan faktörleri anlatan Prof. Aktaş, deformite ile ilgili soruları yanıtladı.

Halluks valgus deformitesinde;
• Aile hikayesi vardır. Halluks valguslu hastalarımızın büyük kısmında aile büyüklerinde de bu hastalık görülür.
• Dar yüksek ökçeli ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde rol oynarken bir grup hastada ise devamlı spor ayakkabısı gibi rahat ayakkabı giyimine rağmen de hastalık görülebilmektedir.
• Aşil tendonu kısalığı olanlarda hastalık daha sık görülmektedir.
• Ayağın ileri düzeyde içe basması, düztabanlık da halluks valgus ve diğer parmak şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.
• Eklemlerde gevşeklik ve aşırı hareket olduğu durumlarda da sorunu görmekteyiz.

Tanıda hangi yöntemler kullanılır?
Fizik Muayene son derece önemli olmakla beraber radyolojik muayene de yapılır. Böylece sorunun derecesi saptanıp uygulanacak operasyonun tipine karar verilir. Burada doğru karar vermek, sonradan deformitenin tekrarlamasını engellemek açısından çok önemlidir.

Ameliyatsız tedavi mümkün mü?
İlk tedavi seçeneği ameliyat değildir. Tedavide;
• Önü geniş rahat ve yumuşak ayakkabılar,
• Parmak arası makara,
• Halluks valgus gece ateli,
• Ayak arkı düşük olan hastalarda ortopedik tabanlık kullanımı önerilir.
Tüm bu yöntemlere rağmen ağrısı devam eden hastalarda cerrahi tedaviye başvurulur.

Cerrahi tedavinin özelliklerini anlatır mısınız?
Cerrahi tedavi, hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye göre farklılık gösterir. Sıklıkla uyguladığımız operasyonlar tarak kemiğinin başparmağa yakın olan bölgesinde yapılanlardır. Bazı hastalarda tarak kemiğinin başlangıç yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hastalarda ameliyat sonrası erken basma için alçı uygulamaktayız. Halluks valgus ileri düzeyde eklem dejenerasyonu ile birlikte görülen hastalarımızda da tarak kemiği ve başparmağa eklem dondurma işlemi uygulamaktayız.

Ameliyat sonrası çok ağrı olur mu?
Ameliyattan hemen önce hastalarımıza uyguladığımız ayak bileği blok anestezisi sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası normalde en fazla ağrı duyulan ilk 1 - 2 günlük süreyi ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler.

Hastanede kalış süresi ne kadar?
Ameliyat sonrasında hasta hastanede en fazla 1 gün kalır. Ameliyat sonrası 2. veya 3. saatte hastalar topuklarına basarak ya da özel ayakkabı kullanarak yürüyebilmektedirler.

Deformite tekrarlar mı?
Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikleri sayesinde tekrarlama neredeyse hiç görülmemektedir.

Genel anestezi şart mı?
Hayır, şart değil. Ayak bileği bloğu ya da spinal anestezi kullanılmaktadır. Ancak anestezi doktorlarımızın önerdiği durumlarda genel anestezi de uygulanabilmektedir.


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com