Kadın | Konular | Kitaplık | İletişim

Huzurun adresi bellidir

Bazı şeylerin geri dönüşü zordur, hatta çoğu zaman mümkün değildir. Bugün bütün dünyada aile önemli bir yara aldı. Ölüm kalım mücadelesi veriyor. Aileyi bu hale Batı getirdi. Patronlar kadını istismar ederek, ceplerini doldurmak istediler. Ceplerini doldurdular fakat ailenin için boşalttılar. Hiçbir toplumda huzur kalmadı. Rüzgar eken fırtına biçer. Siz huzurun kaynağını kurutursanız netice bu olur. Şimdi birçok ülke hatasının farkına vardı, geri dönüş yapmak istiyor fakat ok yaydan çıktığı için bundan geri dönüş imkanı yok.


Batı’nın etkisiyle bizde de aile bağları hayli zayıfladı fakat daha kopmadı. Yol yakınken ailenin kıymetini bilelim, aile bağlarını kuvvetlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapalım. Yoksa son pişmanlık fayda vermez.


Bunun için eşler birbirlerinin kıymetini bilmeli, ufak tek şeyler yüzünden birbirlerini kırmamalı, üzmemelidir. Kırıcı her hareket, aile bağını zedeler, zamanla da kopmasına sebep olur. Aileler de, evli çocuklarına yerli yersiz müdahale edip onları huzursuz etmemelidir. Genelde huzura, rahata kavuşmak için yapılan boşanmalar tarifi mümkün olmayan huzursuzluklara sebep olmaktadır. Çünkü huzurun kaynağı ailedir, başka yerde huzur aramak beyhudedir.


Günümüzde her sokak başında, özellikle kadınları istismar etmek için pusuya yatmış o kadar kötü niyetli kimseler var ki… Sözde manken, şarkıcı, artist, tezgahtar, konfeksiyoncu şu kursu bu kursu adı altında akıl almaz tuzaklarla karşı karşıya genç kızlarımız..Nitekim, Marmara Üniversitesi Rektörü, barınma sorunu olan kız öğrencilerin kadın satıcılarının eline düştüğünü ifade etti.


Yine, ‘Bazı manken ajansları fuhuş merkezi gibi’ diyen uzun yıllardır İstanbul’da görev yapan bir Emniyet yetkilisi de sokağın ne hale geldiğini bakınız nasıl anlatıyor: “Uyuşturucu ve fuhuş ortak işleyen çark. Bu çarkın içerisindeki insanların bazıları yetenekli; bazısının sesi güzel, bazısının fiziki özellikleri var. Çevrelerindeki insanlar tarafından televizyona çıkmaya teşvik edilip ünlü yapılıyorlar. Fuhuş piyasasında ne kadar ünlü olursanız fiyatınız o kadar artar. Fuhuştan kazanılan para ise uyuşturucu için kullanılıyor. Manken olmak için ajanslara gelen gençler ilk olarak fuhşa itiliyor. Kızlar ve erkekler bilinçli olarak aynı odalarda, birlikte yatırılıyor. Manken olacağım diye buralara başvuran gençler fuhuş pazarına itilmiş oluyor.”


Bütün bu olumsuzlukların sebebi, gençlerin aile hayatından soğutulup serbestlik, özgürlük adı altında sokağa dökülmesidir.


Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Doç. Dr. Halil Altuntaş, aileyi yıkıcı programlar, yayınlar sebebiyle, üniversite gençliğinin, yüzde 33'ünün evliliğe sıcak bakmadığını söyleyerek ''bu olumsuz yönelişin sebepleri üzerinde ciddiyetle durmak gerektiğini'' ifade etti. Olumsuz sebepler ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Evliliğe soğuk bakmak nikahsız birlikteliğe yönelişin bir göstergesidir. Bu durum, toplumdaki dini ve ahlaki değerlerin, eğitimli genç nesil üzerindeki etki alanının daralma sürecine girdiğini gösteriyor. Bazı gazeteler ve televizyon programları bu yönelişi teşvik diyor. Magazin dünyasının öne çıkartılan simalarının, evliliğin bağlayıcı ve özgürlükleri kısıtlayıcı olduğu yönündeki beyanları gençleri evlilikten uzaklaştırıyor. ‘Ayrıldık ama iki medeni insan gibi arkadaşlığımız sürüyor' sloganı da eksik edilmiyor. Bu tür mesajlar, heyecanları ve hevesleri henüz oturmamış gençlerin aile kurumuna bakışları üzerinde şüphesiz büyük tahribat yapmaktadır.''


Evliliğe sıcak bakmayan sanatçı camiasında aslında manevi huzursuzluk had safhadadır. Bütün ömürleri boyunca bunun ıstırabını çekerler. Fakat bunun itirafını yaşları 70’i geçince yaparlar. Nitekim, Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar, ahir ömründe, “Ne sahne ne başka bir şey isterdim. Bir erkekle ömür boyu aile hayatı yaşamak isterdim.” İtirafında bulunmuştur.

Cenab-ı Hak, “Allah, evlerinizi, sizin için, bir huzur ve sükûn yeri yaptı.” buyurarak.(En-Nahl/80.), huzurun adresini bildirmiş. Huzuru başka yerde arayan, çölde susuz kalmış kimsenin su diye serap peşinde koşmasına benzer!.. Bu koşma sonunda onu helaka


Kategoriler

- evlilik - Saglik - çocuk - Cocuk Psikolojisi - Duygu ve Düsünce Yazilari - kadın - sağlık - Bebek ve Cocuk Sagligi - SEVGİ - Rasûlüllah - aile - mutluluk - Cocuk Gelisimi - anne - Sevgi - Diyet - çocuk gelişimi - Dekorasyon - Gebelik - hastalik - bebek - diyet - Hastaliklar - evlilik - kanser - Şifalı Bitkiler - erkek - cocuk egitimi - çocuk hastalıkları - Cilt Bakimi - Aşk - Gülay Atasoy - güzellik - Güzellik - Peygamber - kalp - baba - beslenme - hayat - aşk - Kadin Hastaliklari - Mutfak - müslüman - Islam ve Kadin - Senai Demirci - Şiir - tedavi - Alternatif Tib - Mehtap Kayaoğlu - dua

MollaCami.Com